کنفرانس الرت پایگاه اطلاع رسانی رویدادهای علمی ایران

همایش، کنگره و کنفرانس های ملی و بین المللی ایران

حمایت از رساله های دکتری برای توانمند سازی دانشجویان دکتری

به گزارش کنفرانس آلرت؛ اولویت سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه نشان دهنده عزم کشور‌ها برای پیشتازی در علم و فناوری نسبت به سایر اهداف ملی است، نگاهی به فعالیت کشور‌هایی همچون امریکا، ژاپن و چین تایید کننده این مطلب است که سرمایه گذاری عظیمی در حوزه علم و فناوری در این کشور‌ها انجام شده است. در کشورمان نیز میزان بودجه تحقیقات در برنامه سوم ۱.۵ درصد از تولید ناخالص ملی کشور بود که حدود ۰.۷۱ درصد آن محقق شد. می‌توان گفت: سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه و گسترش شرکت‌های دانش بنیان راه حل بسیاری از مشکلات همچون کارآفرینی، اشتغال، ارتقاء سطح زندگی و رشد و پیشرفت جامعه است.

در راستای تحقق این اهداف صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی اقدامات مختلفی همچون حمایت از انجام پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف علمی، اعطای کرسی پژوهشی، اعطای گرنت، ثبت بین المللی اختراعات و حمایت از رخداد‌های علمی را در سطح کشور انجام می‌دهد این فعالیت‌ها به گونه‌ای بوده است که بر اساس گزارش تامسون رویترز صندوق رتبه نخست را در حمایت از پژوهش و تولید علم در کشور کسب کرد.

حمایت از طرح‌های پژوهشی پژوهشگران کشور یکی از اقداماتی است که در صندوق انجام می‌شود در سال ۹۴ تعداد طرح‌های ارسال شده به صندوق ۱۶۲۷ طرح بود که این میزان در سال ۹۵ رشدی ۱۱۱ درصدی داشت و به ۳۴۳۱ طرح رسید همچنین تعداد طرح‌های مصوب توسط صندوق نیز با رشد مواجه شد به گونه‌ای که از ۷۱۷ طرح در سال ۹۴ به ۱۱۰۲ طرح در سال ۹۵ رسید. این رشد و ارتقاء در پروژه‌های خاتمه یافته نیز مشاهده می‌شود و سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ با رشدی ۲۳ درصدی مواجه شد که این مسئله خود نشان از عزم صندوق در افزایش سرعت تحقیقات علمی دارد. البته اجراسازی این طرح‌ها محدود به یک فعالیت تحقیقاتی نیست و دستاورد‌هایی همچون چاپ مقاله، ثبت اختراع، ساخت نمونه محصول و تالیف کتاب نیز از تعهدات این طرح‌های پژوهشی است. چنانچه در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ ساخت نمونه محصول تعهد شده این طرح‌ها از ۶۳ به ۷۸ رسید و رشدی ۲۴ درصدی را داشت. از سویی ثبت اختراع تعهد شده این طرح‌ها در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ تغییری نداشت و در دانش فنی تولید شده در این طرح‌ها نیز رشدی ۱۳۳ درصدی را شاهد هستیم.

 کرسی‌های پژوهشی در مسیر پیشرفت کشور

همچنین در سال گذشته ۳۶ درخواست دریافت کرسی پژوهشی به صندوق ارسال شد که از این تعداد ۱۲ کرسی برای اجرا مصوب شد همچنین تا کنون صندوق ۵۷ کرسی پژوهشی به محققان برجسته کشور و یک کرسی جوانان اعطا کرده است. صندوق راهکاری نیز برای آن دسته از محققان تراز اول کشور که موفق به دریافت کرسی پژوهشی نشدند دارد و آن اعطای گرنت پژوهشی است در زمینه گرنت پژوهشی اعطا شده نیز تا کنون ۹۴ گرنت به محققان اعطا شده که از این تعداد ۲۲ گرنت مربوط به سالی است که گذشت. یکی از اقدامات جدید صندوق در سال ۹۵ انتشار فراخوان گرنت هم افزایی بود که بر اساس آن ۱ گرنت با موضوع شبیه سازی ریاضی، بیومکانیکی و مهندسی سلول‌های شنوایی گوش داخلی برای اجرا مصوب شد.

حمایت از توسعه سرمایه انسانی با حمایت از طرح‌های پسا دکتری

البته انجام تمام فعالیت‌های پژوهشی و توسعه علم و فناوری در کشور نیازمند نیروی انسانی است که در این زمینه نیز باز صندوق اقدامی را مد نظر قرار داده است و به منظور توسعه زیرساخت‌های انسانی پژوهش برنامه‌ای با عنوان حمایت از دوره‌های پسادکتری را تعریف کرده است تا ضمن استفاده از پتانسیل‌های پژوهشی موجود در دانشگاه‌ها جهت انجام پژوهش‌های اولویت دار و تقاضامحور، از طریق این دوره‌ها به توسعه زیرساخت انسانی پژوهش در کشور کمک کند. بر این اساس در سالی که گذشت ۲۰۴ طرح پسا دکتری برای حمایت توسط صندوق تصویب و در قالب تفاهم نامه نیز ۲۵۵ طرح پسا دکتری مصوب شد.. همچنین حمایت از رساله‌های دکتری نیز از اقداماتی است که توسط صندوق برای توانمندسازی دانشجویان دکتری انجام می‌دهد در این زمینه نیز از ۷۱۱ درخواست ارسال شده به صندوق، ۱۰۲ طرح برای اجرا مصوب شد.

 سهم بالاتر پژوهشگران و فناوران غیر تهرانی برای دریافت حمایت‌ها

از سویی در این حمایت‌ها صندوق پیوسته تلاش داشته تا حمایتی متوازن از پژوهشگران، فناوران، نوآوران و مخترعان صاحب صلاحیت در نقاط مختلف کشور به عمل آورد. زیرا ایجاد توازن در حمایت‌ها هم زمینه استفاده بیشتر از همه ظرفیت‌ها را فراهم می¬کند و به نوعی عدالت علمی را به دنبال دارد. خوشبختانه اطلاع رسانی به ویژه حضور در مراکز علمی استان‌ها به تحقق سیاست متوازن حمایتی کمک بزرگی کرده است. در این راستا ۲۶ درصد طرح‌های مصوب سهم پژوهشگران و فناوران استان تهران و ۷۴ درصد سهم پژوهشگران و فناوران دیگر استان‌ها بوده است. همچنین ۲۴ درصد از طرح‌های پژوهشی مصوب؛ به اساتید با مرتبه علمی استاد، ۲۶ درصد به دانشیاران و ۵۰ درصد به استادیاران دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی سراسر کشور اختصاص داشته است. همچنین پژوهشگران با مرتبه علمی استادی علاوه بر دریافت حمایت در طرح‌های پژوهشی، از کرسی¬ها، گرنت‌ها و هدایت طرح‌های پسا دکتری نیز بهره مند می‌شوند.

در زمینه ثبت بین المللی اختراع نیز صندوق موفق عمل کرده و در سال گذشته حمایت از ۴۶ اختراع را برای ثبت بین المللی انجام داد و ۲۸ اختراع نیز در دست بررسی است همچنین با توجه به گسترش فعالیت‌های کارگروه ثبت اختراع صندوق و افزایش کارگزاری‌های صندوق در سال ۱۳۹۵، کلیه طرح‌های ارسالی به USPTO بدون اصلاحات و در مرحله اول پتنت می‌شوند.

حمایت از رخداد‌های علمی نیز از دیگر برنامه‌های صندوق در راستای حمایت از پژوهش و فناوری است که این نوع از حمایت در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ با رشدی ۳۱ درصدی همراه بود البته در این بخش حمایت از کارگاه‌ها نیز وجود دارد که در سالی که گذشت با برگزاری این همایش‌ها ۱۷۳ کارگاه برگزار شد که ۷۰۵۴ نفر در این کارگاه‌ها شرکت کردند البته در این بین در قالب برگزاری کارگاه آموزشی از ۱۱ محقق ایرانی، خارج از کشور حمایت شد.

همچنین صندوق علاوه بر حمایت از رخداد‌های مهم و هدفمند علمی بر اساس ضرورت و نیاز‌های خود اقدام به برگزاری همایش ها، کارگاه‌ها و گرده همایی‌های علمی می‌کند که از آن جمله می‌توان به برگزاری همایش مدیریت استعدادها در هزاره سوم و کارگاه آموزشی افزایش ظرفیت و سرعت برای رصد، جذب، انطباق و تجاری سازی فناوری از طریق ساختار Hub & Spoke با همکاری سازمان جهانی مالکیت فکری اشاره کرد. موارد ذکر شده تنها بخشی از اقدامات صندوق حمایت از فناوران و پژوهشگران معاونت علمی را در راستای پیشرفت فضای علمی کشور بیان می‌کند.

تاریخ انتشار : 1396/06/07
تعداد بازدید : 510 بازدید
اولین نفری باشید که از رویدادهای ایران باخبر می شوید
آتلیه هنر و معماری پرگار
ارسال نظرات
نمایش همه گروهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کنفرانس الرت می باشد
ساخته شده با در آداک