کنفرانس الرت پایگاه اطلاع رسانی رویدادهای علمی ایران

همایش، کنگره و کنفرانس های ملی و بین المللی ایران

مریخ در زمان غیرممکن، آب داشته است
مریخ در زمان غیرممکن، آب داشته است

به‌ نقل از وب‌سایت ناسا، مدارک و شواهد وجود آب در سیاره سرخ طی سال‌های اخیر دائما به‌ دست آمده و با مدارک قبلی نقض شده است. گویا آب در مریخ یک راز پنهان است که اثبات آن به این آسانی نخواهد بود.

آخرین بررسی‌ها از رسوباتی که «کیوریسیتی» یا «کنجکاوی»، مریخ‌نورد ناسا، جمع‌آوری کرده است، نشان می‌دهد که در حدود 3/5 میلیارد سال قبل مریخ دارای دریاچه‌هایی بوده که سنگ‌های هیدراته در کف آن رسوب کرده است اما در آن زمان نه خورشید و نه مریخ شرایط داشتن آب مایع را نداشته‌اند.

در آن دوران خورشید بسیار تیره و کم فروغ بوده است و در حدود 70 درصد از انرژی‌ای را که امروز می‌افشاند، آن زمان از خود به بیرون می‌فرستاده است. در مریخ هم جو موجود در آن دوره، به اندازه لازم دی‌اکسید کربن نداشته و نمی‌توانسته است دمای سطح سیاره را بالاتر از صفر درجه سانتی‌گراد نگه دارد. مقدار کربن موجود در سنگ‌های رسوبی بررسی‌شده نشان می‌دهد که حتی اگر جو مریخ در آن زمان صد برابر برآوردها هم دی‌اکسید کربن داشت، باز هم دمای سطح مریخ برای آب مایع کافی نبود اما رسوبات هیدارته وجود قطعی آب مایع را اثبات می‌کنند.

حل این پارادوکس برای پاسخ به معمای محیط مرطوب مریخ لازم است. برای پاسخ به این دوگانگی، باید تحقیقات دقیق و بیشتری در نقاط دیگر مریخ و آزمایش‌های تکمیلی درباره کربنات‌های رسوبی انجام شود تا بتوان به نظریه قطعی‌ای رسید. تا آن زمان و تا فرود کاوشگرها یا فضانوردانی که معماها را ردیابی کنند، دو حقیقت هم‌زمان وجود دارد، زمانی که غیرممکن بود، مریخ دریاچه‌های آب مایع داشت.

مترجم: محمدرضا احمدی‌نیا

تاریخ انتشار : 1395/11/23
تعداد بازدید : 428 بازدید
اولین نفری باشید که از رویدادهای ایران باخبر می شوید
ارسال نظرات
نمایش همه گروهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کنفرانس الرت می باشد
ساخته شده با در آداک