کنفرانس الرت پایگاه اطلاع رسانی رویدادهای علمی ایران

همایش، کنگره و کنفرانس های ملی و بین المللی ایران

بررسی قوی ترین کرم های ضد لک ایرانی

ریپورتاژ آگهی

در این مقاله قوی ترین و پرفروش ترین کرم های ضد لک ایرانی را مقایسه می کنیم و راهنمائی هائی در مورد انتخاب کرم ضد لک مناسب به شما خواهیم داشت.

کرم های ضد لک به لحاظ مکانیزم اثر کمی با هم تفاوت دارند و به همین دلیل قدرت از بین برندگی لک این کرم ها با هم تفاوت دارد. در مقاله ای که در سایت داروخانه اینترنتی مهتاطب منتشر شده است، 4 تا از قوی ترین کرم های ضد لک ایرانی (کرم هیدروکینون مدیلن، کرم ضد لک ملالیفت درمالیفت، کرم آربوتین آردن و کرم ضد لک سینره) به طور کامل با هم مقایسه شده اند و مکانیزم اثر هر یک از این کرم ها و اینکه برای درمان چه لک هائی مناسب هستند، در آن مقاله توضیح داده شده است.

هیدروکینون: قوی ترین کرم ضد لک

قوی ترین کرم ضد لک که برای درمان تمام انواع لک شامل لک های قهوه ای، ملاسما، کک و مک، لکه های قرمز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. بهترین کرم های ضد لک ایرانی که حاوی هیدروکینون، کرم هیدروکینون مدیلن و کرم هیدروکینون سی گل هستند. نکته مهم در مورد هیدروکینون این است که حتماً باید با تجویز پزشک مورد استفاده قرار بگیرد و معمولاً زمانی که کرم های ضد لک ضعیف تر نتوانستد لک شما را درمان کنند، کرم هیدروکینون تجویز می شود.

مهم ترین نکته منفی در مورد هیدروکینون عوارض جانبی آن است. هیدروکینون از تمام انواع دیگر کرم های ضد لک عوارض جانبی بیشتری دارد و به همین دلیل هم، معمولاً سعی می شود، درمان لک با استفاده از کرم های ضد لک دیگر انجام شود و در صورتی که این کرم تاثیری بر روی لک نداشتند، هیدروکینون مورد استفاده قرار گیرد.

رزورسینول: کم خطرترین کرم ضد لک قوی

بعد از هیدروکینون، قوی ترین ماده ضد لک، رزورسینول است. نکته بسیار مهم در مورد رزورسینول این است، که عوارض جانبی خطرناکی ندارد و خطرات استفاده از هیدروکینون ندارد. از طرف دیگر، به دلیل اینکه مانع رسیدن دانه های رنگی به پوست می شود، قدرت بسیار زیادی در درمان لک های قهوه ای دارد. به همین کرم های ضد لک حاوی رزورسینول و بهترین و کم خطرترین راه درمان لک های قهوه ای به حساب می آیند.

در بین کرم های ضد لک ایرانی که حاوی رزورسینول هستند، کرم ضد لک ملالیفت درمالیفت و کرم رزروسینول آردن بهترین کرم های ضد لک هستند. البته همراه با این کرم ها لازم است از ژل های شستشو و پاک کننده، و کرم های لایه بردار استفاده شود، تا بهترین و سریع ترین نتیجه برای درمان لک را بگیرید. در مقاله بهترین پکیج کرم های ضد لک، بهترین کرم های ضد لک ایرانی و خارجی مخصوص پوست های خشک، و پوست های چرب به همراه محصولات جانبی آن ها در قالب پکیج های درمان لک معرفی شده اند.

کوجیک اسید: کرم ضد لک عالی برای درمان کک و مک

مکانیزم اثر کوجیک اسید به این صورت است که دانه های رنگ را در سطح پوست پخش می کند. این روش درمان لک در درمان کک و مک بسیار خوب نتیجه می دهد، به این دلیل که کک و مک تعداد زیادی لک های قهوه ای روشن و کوچک روی ناحیه بزرگی پوست پخش است. کوجیک اسید با پخش کردن این رنگدانه ها زیر پوست باعث از بین رفتن کک و مک و یک رنگ شدن پوست می شود.

از طرفی به دلیل اینکه کوجیک اسید عوارض جانبی کمی دارد، استفاده از آن روی ناحیه کک و مک پوست را اذیت نمی کند. در صورتی که برای درمان کک و مک، از کرم های ضد لکی که مواد موثر آن ها غیر از کوجیک اسید باشد، استفاده کنید، با توجه به گسترده بودن ناحیه کک و مک روی پوست، مقداری زیادی کرم ضد لک باید مصرف کنید و پوست تان ممکن است به شدت آسیب ببیند و درمان کک و مک عوارض جانبی زیادی داشته باشد. به همین دلیل بهترین و عالی ترین روش درمان کک و مک های معمولی استفاده از کرم های ضد لک حاوی کوجیک اسید است.

بهترین کرم های ضد لک ایرانی که حاوی کوجیک اسید هستند، کرم روشن کننده کوجیک اسید آردن است.

آربوتین: هیدروکینون طبیعی و کم خطر

آربوتین از میوه بیربری بدست می آید و ترکیب هیدروکینون با شکر است. به دلیل اینکه آربوتین از پیوند شیمیائی گلوکز و هیدروکینون به وجود آمده است، قدرت از بین برندگی لک آن و در نتیجه عوارض جانبی آن بسیار کمتر از هیدروکینون است. مکانیزم اثر آربوتین به این صورت است که به دلیل وجود گلوکز در ترکیبات آن به تدریج جذب پوست می شود و زیر پوست پیوند بین گلوکزها و هیدروکینون شکسته و هیدروکینون به تدریج زیر پوست آزاد می شود. به همین دلیل هم عوارض جانبی آن خیلی کمتر از هیدروکینون است اما قدرت از بین برندگی لک آن مقداری کمتر از هیدروکینون است.

آربوتین زمانی که با مواد لایه بردار مثل رتینوئیدها (ویتامین A) یا اسیدهای میوه (AHA) همراه شود، تاثیر بسیار زیادی در درمان لک خواهد داشت. از بهترین کرم های ضد لک ایرانی که حاوی آربوتین هستند، می توان کرم آربوتین آردن و کرم آربوتین مای و کرم آربوتین سینره را نام برد.

ویتامین C: بهترین روشن کننده پوست

تفاوت اصلی کرم های ضد لک و روشن کننده در این است که کرم های ضد لک معمولا برای درمان لک های قهوه ای و تیره استفاده می شود، در حالی که کرم های روشن کننده برای درمان لک های کم رنگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. کرم های روشن کننده معمولاً مانع از رسیدن دانه های رنگی به سطح پوست می شوند به همین دلیل قدرت لازه برای از بین بردن لک های قوی را ندارند.

در بین مواد روشن کننده پوست، ویتامین سی بهترین ماده روشن کننده پوست است. ویتامین سی علاوه بر جلوگیری از انتقال دانه های رنگ به سطح پوست کمی خاصیت لایه برداری هم دارد و البته توجه کنید که ویتامین سی با غلظت 10% خاصیت روشن کنندگی دارد و در صورتی که غلظت ویتامین C استفاده شده در کرم 2% باشد، دیگر خاصیت روشن کنندگی پوست ندارد و خاصیت ضد چروکی پیدا می کند و استفاده از کرم های حاوی ویتامین C که مخصوص درمان چروک هستند، برای از بین بردن لک های قهوه ای روشن تاثیری ندارند.

نکات مهم در استفاده از کرم های ضد لک

  • نکته مهم در استفاده از کرم های روشن کننده پوست و یا ضد لک این است که از این کرم ها برای تغییر دائمی رنگ پوست یا روشن کردن رنگ پوستی که به صورت طبیعی تیره باشد نمی توان استفاده کرد به دلیل اینکه رنگ پوست ژنتیکی بوده و رنگ طبیعی پوست افراد را نمی توان تغییر داد و روشن کرد و از طرف دیگر استفاده طولانی مدت از کرم های ضد لک و روشن کننده می تواند، آسیب زیادی به بدن و پوست فرد بزند و به همین دلیل اصلا توصیه نمی شود.

  • کرم های ضد لک برای اینکه بتوانند در درمان لک موثر باشند، باید روی پوست خشک و تمیز مورد استفاده قرار بگیرند. به همین دلیل توصیه می شود، همراه با کرم های ضد لک از یک ژل شستشو یا پاک کننده که مناسب نوع پوست تان باشد، استفاده کنید.

  • بهترین زمان استفاده از کرم های ضد لک شب ها قبل از خواب است. اگر از کرم های ضد لک روزها و قبل از بیرون رفتن استفاده کنید، ممکن است پوست تان بیشتر آسیب ببیند و لک ها نه تنها درمان نشده که بدتر هم شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم، کرم های ضد لک را شب ها استفاده کرده و همراه با آن ها از یک کرم ضد آفتاب قوی مناسب نوع پوست تان استفاده کنید.

درمان لک معمولاً پروسه ای طولانی و تدریجی است و ممکن است 3 تا 6 ماه طول بکشد و نیاز به صبر و حوصله دارد. با توجه به اینکه تشخیص نوع لک از نظر رنگ، عامل به وجود آورنده لک و اندازه لک، سخت است توصیه می کنیم، قبل از خرید کرم های ضد لک با  یک متخصص پوست یا دکتر داروساز مشورت کنید. در صورتی که در مورد درمان لک یا انتخاب کرم های ضد لک سوال یا مشکلی دارید، می توانید به صورت شبانه روزی با دکتران داروساز داروخانه اینترنتی مهتاطب تماس بگیرید.

تاریخ انتشار : 1398/03/31
تعداد بازدید : 70230 بازدید
اولین نفری باشید که از رویدادهای ایران باخبر می شوید
ارسال نظرات
نمایش همه گروهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کنفرانس الرت می باشد
ساخته شده با در آداک