کنفرانس الرت پایگاه اطلاع رسانی رویدادهای علمی ایران

همایش، کنگره و کنفرانس های ملی و بین المللی ایران

دانشجویان برای بازپرداخت وام‌ هایشان چقدر وقت دارند؟

با این حال و به‌رغم اینکه وظیفه اصلی آموزش‌عالی و به‌طور خاص دانشگاه‌ها صرفا آموزش و در مرحله بعدی پژوهش است، اما صندوق رفاه دانشجویان در طول سال‌های گذشته به عنوان یکی از نهادهای مرتبط با آموزش عالی با پرداخت انواع وام به دانشجویان مقاطع مختلف و شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، آزاد اسلامی، علمی و کاربردی و موسسات غیرانتقاعی گامی هر چند کوچک در راستای کاهش فشار مالی بر دانشجویان و خانواده‌های آنها برداشته است؛ در همین راستا روز گذشته خبری مبنی‌بر مهلت بازپرداخت وام شهریه دانشجویان شهریه‌پرداز از سوی این صندوق منتشر شد، خبری که خیال این دسته از دانشجویان را تا حدودی راحت کرده است.

دانشجویانی که خواهان استفاده از این نوع وام صندوق رفاه دانشجویان هستند، از اول آبان تا پایان آذرماه ۹۷ فرصت ثبت‌نام دارند. در این میان مراکز آموزش عالی مشمول این وام نیز باید به این مسأله توجه داشته باشند که ثبت‌نام از دانشجویان متقاضی واجد شرایط خود را صرفا براساس تخصیص اعتباری که در سامانه صندوق رفاه دانشجویان پیش‌بینی شده، انجام دهند.

نکته قابل‌توجه برای دریافت وام شهریه این صندوق آن است که دانشجو صرفا در یک رشته تحصیلی می‌تواند از این وام استفاده کرده و پرداخت وام به دانشجو تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال با یک ضامن معتبر و بیشتر از آن و تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال با معرفی دو ضامن معتبر، امکان‌پذیر است؛ همچنین حداکثر میزان تسهیلات اعطایی به هر یک از دانشجویانی که از سوی صندوق رفاه دانشجویان به بانک عامل معرفی می‌شوند، متناسب با مقطع تحصیلی ۲۰۰ میلیون ریال خواهد بود.

صندوق رفاه دانشجویان تسهیلات شهریه‌ای خود را با کارمزد سه درصد در اختیار دانشجویان می‌گذارد؛ کارمزدی که به صورت سالانه و براساس مانده بدهی محاسبه می‌شود، با این حال دانشجو می‌تواند کارمزد دوره تنفس را در ابتدای هر سال و یا قبل از شروع اقساط تسهیلات یا به همراه اولین قسط پرداخت کند.

هر چند وام شهریه برای کمک به دانشجویان پرداخت می‌شود، اما اگر در این میان دانشجویی به هر دلیلی از تحصیل انصراف دهد، ادامه اعطای وام به او نیز متوقف خواهد شد. از سوی دیگر اگر دانشجو یا ضامن او دارای بدهی غیرجاری شامل (سررسید گذشته، معوق، مشکوک‌الوصول) و یا چک برگشتی به صندوق یا سیستم بانکی باشد و یا دانشجوی مشروطی، انصرافی و یا اخراجی از تحصیل بوده و یا دانشجو خارج از سنوات تحصیلی مجاز قرار داشته باشد، پرداخت وام به او امکان‌پذیر نخواهد بود.

با همه این تفاسیر چگونگی پرداخت و همچنین بازپرداخت وام‌های شهریه به دانشجویان شهریه‌پرداز در مقاطع مختلف تحصیلی از سوی این صندوق در جداول روبه‌رو مشخص شده است.

 

 

وام‌هایی مختص دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

البته دانشگاه آزاد اسلامی برای سهولت و کمک به دانشجویان خود در کنار وام شهریه صندوق رفاه دانشجویان، وام‌های دیگری هم در نظر گرفته است؛ تسهیلاتی که در قالب وام‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به دانشجویان واحدهای مختلف این دانشگاه تعلق می‌گیرد. در بخش انواع تسهیلات قرض‌الحسنه نیز  وام کمک‌هزینه اجاره، کمک‌هزینه تحصیلی، کمک‌هزینه ازدواج و وام ضروری به‌چشم می‌خورد که در جداول زیر مبلغ تسهیلات و نحوه بازپرداخت هرکدام از آنها توضیح داده شده است.

 

 

تاریخ انتشار : 1397/07/30
تعداد بازدید : 598 بازدید
اولین نفری باشید که از رویدادهای ایران باخبر می شوید
ارسال نظرات
نمایش همه گروهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کنفرانس الرت می باشد
ساخته شده با در آداک