کنفرانس الرت پایگاه اطلاع رسانی رویدادهای علمی ایران

همایش، کنگره و کنفرانس های ملی و بین المللی ایران

همایش بین المللی همکاریهای ترکیه، پاکستان و ایران

پوستر ConferenceAlert.Models.ExecuteLevel.

همایش بین المللی همکاریهای ترکیه، پاکستان و ایران توسط مرکز مطالعات ایرانی آنکارا (ایرام) در تاریخ 6 اردیبهشت 1398 در شهر آنکارا ترکیه برگزار میگردد.

این همایش توسط پایگاه اینترنتی کنفرانس الرت اطلاع رسانی می شود.

اهداف همایش:

پاکستان به عنوان دومین کشور بزرگ جهان اسلام با کشورهای مهمی چون افغانستان، ایران، هندوستان و چین همسایه است و به دلیل موقعیت استراتژیک جغرافیایی، در روابط موجود در خاورمیانه و آسیا دارای نقش کلیدی است. این کشور در سال ۲۰۱۷ به همراه هندوستان به عضویت سازمان همکاری شانگهای درآمده است. هر دو کشور در عین حال عضو سازمان همکاری منطقه ای آسیای جنوبی نیز هستند. به علاوه، پاکستان در طول سالهای گذشته نه تنها در آسیای جنوبی، آسیای میانه و خاورمیانه، بلکه در تمام منطقه اوراسیا نیز تأثیرگذاری اقتصادی و سیاسی خود را افزایش داده است.

پاکستان هم از نظر هندوستان و هم از نظر افغانستان نیروی منطقه ای برقرار کننده تعادل است. از سوی دیگر، به خاطر نزدیکی استراتژیک با چین با فشار ایالات متحده امریکا نیز روبروست. علاوه بر این، خطرات امنیتی گروه های تروریستی نیز در برخی مناطق این کشور بسیار جدی شده و در کنار اختلافات سیاسی در داخل، تنش با هندوستان نیز شکل فزاینده ای یافته است. از اینرو، تجزیه و تحلیل عوامل شکل دهنده تحول سیستم اقتصادی و سیاسی پاکستان و سیاستهای امنیتی این کشور در منطقه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

از این منظر بحث و بررسی دالان اقتصادی چین- پاکستان، روابط امریکا- هندوستان، روابط پاکستان-ایران و تأثیرات منطقه ایِ این موارد حائز اهمیت است. در این ارتباط، امکان و پتانسیل تبدیل رقابت اقتصادی موجود میان پاکستان و ایران بر سر بنادر گواتر (پاکستان) و چابهار (ایران) به همکاری در زمینه لجستیک بسیار زیاد است. روابط گرم و مستحکم ترکیه با هر دو کشور که در روندی تاریخی شکل گرفته نیز، امکان همکاریهای سه جانبه در طولانی مدت را فراهم آورده است. برای مثال، در سالهای اخیر روابط تجاری میان ترکیه و پاکستان با امضای تفاهم نامه ها در زمینه صنایع دفاعی وارد مرحله تازه ای گشته است.

امکان و پتانسیل همکاری ترکیه، ایران و پاکستان برای تشکیل یک محور ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک قدرتمند منطقه ای برای مقابله با مشکلات مرتبط با مسائل امنیتی و توسعه بسیار زیاد است. از اینرو امکان تشکیل سازوکار همکاری سه جانبه «ترکیه- ایران- پاکستان» در سطح عالی وجود دارد که می تواند شامل همکاری فراگیر در زمینه های امنیتی، تجارت خارجی، سرمایه گذاریهای مشترک، حمل و نقل زمینی، آموزش، سلامتی و فرهنگ باشد. به همین دلیل، برگزاری نشستهای مشترکی برای بحث و گفتگو درباره این امکانهای بالقوه همکاری دارای اهمیت فراوانی است.

مرکز مطالعات ایرانی (ایرام) به همراه دانشگاه ییلدرم بایزید، انستیتوی تحقیقات استراتژیک اسلام آباد و مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران برای بحث و بررسی همکاریهای دوجانبه و سه جانبه میان سه کشور، همایش بین المللی همکاریهای ترکیه، پاکستان و ایران را برگزار خواهد کرد. هدف همایش کمک به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی میان پاکستان، ایران و ترکیه است. در طول همایش، سازوکارهای همکاری سه جانبه اقتصادی این سه کشور مهم نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت؛ سه کشوری که با مجموع تولید ناخالص داخلی تقریبا یک و نیم تریلیون دلاری، نماینده یک قدرت بزرگ اقتصادی و نیز ۳۶۰ میلیون جمعیت مسلمان هستند. مسائل امنیتی در سطح جهانی و منطقه ای، تحولات اخیر سیاسی و همچنین موضوعات اقتصادی مرتبط با سرمایه گذاریها و حمایت و تشویق توسعه روابط تجاری نیز در نشستهای این همایش مورد بحث قرار خواهند گرفت.

توجه: قبل از هر گونه برنامه ریزی و اقدامی، صحت اطلاعات را از دبیرخانه رویداد، استعلام کنید.

نظری برای این نوشته ثبت نشده است.

نظر دهید

عضویت رایگان در کنفرانس الرت
عضویت رایگان در کنفرانس الرت
اولین نفری باشید که از رویدادهای ایران باخبر می شوید

حوزه های تحت پوشش:

علوم سیاسی

مهلت ارسال اصل مقالات
26 فروردین 1398
تاریخ اعلام داوری
28 فروردین 1398
زمان برگزاری
6 اردیبهشت 1398
برگزارکننده : مرکز مطالعات ایرانی آنکارا (ایرام)
شهر برگزاری : Turkey - Ankara - Ankara
محل برگزاری : آنکارا
ایمیل :
ارسال نظرات
نمایش همه گروهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کنفرانس الرت می باشد
ساخته شده با در آداک