کنفرانس الرت پایگاه اطلاع رسانی رویدادهای علمی ایران

همایش، کنگره و کنفرانس های ملی و بین المللی ایران

نخستین کنفرانس بین المللی تجارت کم کربن

پوستر ConferenceAlert.Models.ExecuteLevel.

نخستین کنفرانس بین المللی تجارت کم کربن توسط دفتر توسعه پایدار دانشگاه صنعتی امیرکبیر درتاریخ 28 آذر ماه 1395 درشهر تهران برگزار میگردد.

این رویداد توسط پایگاه اینترنتی کنفرانس الرت اطلاع رسانی میگردد.

 محورهای رویداد:

آب

بحران آب در کنار پدیده گرمایش جهانی شاید دو کلید واژه اصلی این روزهای مباحث محیط زیست هستند، موضوعات که بر نیازهای اولیه انسان تمرکز داشته و بر همین اساس به شدت نگران کننده و حساس هستند.

گرمایش جهانی به طور مستقیم در اثر انتشار کربن تشدید می شود و این موضوع بر هیچ کس پوشیده نیست، اما باید توجه داشت نقش آب در تجارت کم کربن، موضوعی غیر قابل چشم پوشی است.

صنعت آب در دنیا شامل طیف بسیار گسترده ای از فعالیت هاست که مجموعه آنها میزان زیادی از تولید کربن را به خود اختصاص می دهد. از احداث سد گرفته تا انرژی ها مصرفی برای انتقال و تصفیه آب و بسیاری از موارد دیگر، از سوی دیگر تولید انرژی برق از آب خود یکی از رویکردهای اصلی در کاهش مصرف سوخت های فسیلی است. بر همین اساس بحران آب چه باور کنیم و چه باور نکنیم یکی از عناصری است که این روزها حتی در ادبیات سیاسی جهان نیز جای خود را باز کرده است.

آب یک مساله استراتژیک، حساس و ملی است که لزوم توجه به آن بر هیچکس پوشیده نیست. بر همین اساس یکی از محورهای اصلی اولین کنفرانس تجارت کم کربن در ایران توجه به مساله آب و نقش جایگاه صنعت آب در تحقق و توسعه تجارت کم کربن است.

انرژی

به جرات می توان مدعی شد اصلی ترین فاکتور در تولید کربن بحث تولید انرژی به صورت عام و استفاده از سوخت های فسیلی به طور خاص است. انرژی شاه بیت این روزهای مباحث سیاسی، زیست محیطی، اقتصادی و حتی اجتماعی دنیا است و به شکل ملموسی شاهد هستیم تمامی مناسبات کنونی در قالب مدیریت انرژی در دنیا قابل تفسیر است.

اگر بخواهیم بدون توجه به بحث انرژی به مبحث تولید کربن، تجارت کربن و توسعه تجارت کم کربن وارد شویم بی شک در مسیر نادرستی قرار گرفته ایم.

تولید انرژی اصلی ترین نیاز امروز بشر است که تبدیل به بزرگترین چالش تاریخ بشریت شده است و آن تسریع روند ازمحلال حیات در زمین است و این موضوع اهمیت بحث فوق را به وضوح نمایان می سازد.

باید در نظر داشت انرژی بحث بسیار گسترده ای است که از مبانی تولید انرژی تا انتقال آن، مدیریت مصرف، مدل تولید، مدل مصرف و بسیاری دیگر از مفاهیم را در بر میگیرد و به همین لحاظ اصلی ترین محور در تمامی مباحث مرتبط با کربن انرژی است.

تجارت کم کربن بدون توجه به انرژی و لحاظ این پارامتر حیاتی بیشتر به طنزی فانتزی شبیه است و بر همین اساس باید به عنوان محور اصلی در بررسی اقتصاد کم کربن مورد توجه قرار گیرد.

پسماند

پسماند و مدیریت پسماند از واژگانی است که این روزها با مباحث زیست محیطی عجین شده است و هرجا از محیط زیست سخن به میان می آید بلافاصله از اهمیت و نقش مدیریت پسماند سخن به میان می اید اما موردی که ممکن است همواره اشتباه برداشت شود، نقش محدود مدیریت پسماند در تولید گازهای گلخانه ای در گزارشات مختلف از جمله EU-28 می باشد.گزارش سال ۲۰۱۲ بیان می دارد که نقش پسماند در تولید گازهای گلخانه ای تنها به ۳ درصد محدود می شود. این سهم کوچک ممکن است افراد را در سراسر جهان به این سو متمایل کند که پسماند نقش ضعیفی در تولیدات گازهای گلخانه ای دارند.در حالیکه مطالعات مختلف نشان دهنده ارتباط قابل توجه انتشار گازهای گلخانه ای با مدیریت پسماند است.

این اغماض در نقش سیستم های مدیریت پسماند، ناشی از آن است که مطالعات آماری، برای به دست آوردن تولیدات گازهای گلخانه ای در سطح جهانی از برایند تک تک تولیدات هر کشور تنها در مرزهای خودش استفاده می کند و از آنجایی که مواد و مصالح اولیه و ثانویه به طور وسیعی مبادله می شوند، فعالیت های مربوط به جلوگیری از تولید پسماند، بازیافت و مانند اینها در هر کشور با توجه به اینکه وارد کننده اقلام اولیه یا تولیدکننده آن باشد متفاوت است. مدیریت پسماند تاثیر کمی در سهم آلودگی کشورهای وارد کننده مواد اولیه دارد، در صورتیکه اگر تولیدکننده باشد، تاثیر این دست فعالیت ها به مراتب چشمگیر تر است. دلیل دیگر این اشتباه می تواند این باشد که در دسته بندی پسماند، کربن دی اکسید تولیدی از موادی با پایه غیرفسیلی چشم پوشی می شود.

به هر شکل پسماند و بحث مدیریت آن یکی از ارکان اساسی مباحث زیست محیطی است و به نظر می رسد نقش این فاکتور مهم در مباحث اقتصاد مبتنی بر تولید کم کربن به درستی تبیین نشده است.

از انجا که یک حرکت پایدار در زمینه اقتصاد کم کربن نیازمند توجه به تمامی مولفه­ های موثر دارد لذا یکی از محورهای اصلی اولین سمینار بین المللی تجارت کم کربن در ایران بحث پسماند است. که در سیاست گزاری های سمینار و همچنین رویکرد کلی نگاه تخصصی سمینار اثر گزار است.

توجه: قبل از هر گونه برنامه ریزی و اقدامی، صحت اطلاعات را از دبیرخانه رویداد، استعلام کنید.

نظری برای این نوشته ثبت نشده است.

نظر دهید

عضویت رایگان در کنفرانس الرت
عضویت رایگان در کنفرانس الرت
اولین نفری باشید که از رویدادهای ایران باخبر می شوید
زمان برگزاری
28 آذر 1395
نام لاتین: First international conference on Low-carbon business
برگزارکننده : دفتر توسعه پایدار دانشگاه صنعتی امیرکبیر
مالک رویداد : دفتر توسعه پایدار دانشگاه صنعتی امیرکبیر
رئیس رویداد : دکتر احمد معتمدی
دبیر علمی : دکتر رضا مکنون
دبیر اجرایی : مرتضی نیکروان
شهر برگزاری : ایران - تهران - تهران
محل برگزاری : دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران
آدرس دبیرخانه : تهران، میدان ولیعصر، کوچه ولدی، پلاک ۲۵، واحد ۲۲
شماره تماس : ۰۲۱۸۸۹۴۷۱۷۶
شماره فکس : ۰۲۱۸۸۹۱۶۶۱۴
ایمیل :
ارسال نظرات
نمایش همه گروهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کنفرانس الرت می باشد
ساخته شده با در آداک