کنفرانس الرت پایگاه اطلاع رسانی رویدادهای علمی ایران

همایش، کنگره و کنفرانس های ملی و بین المللی ایران

نخستین کنفرانس بین­ المللی توسعه پایدار سلامت

پوستر ConferenceAlert.Models.ExecuteLevel.

نیم قرن دستاورد پرافتخار یادمان، پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در قالب "نخستین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار سلامت" با دو محور پوشش همگانی سلامت و پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر در تاریخ 5 و 6 اردیبهشت 1395 در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می گردد.

این رویداد توسط پایگاه اینترنی کنفرانس الرت اطلاع رسانی می شود.
محورهای کنفرانس:

- پوشش همگانی سلامت (UHC)

- پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر ( NCD)

- یادمان 50 سالگی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران

1.    یشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر(NCD)

بیماری های غیرواگیر، شایعترین علت (حدود ۷۰ درصد) مرگ و میرها در دنیا هستند. بسیاری از این بیماری ها به چاقی، بی تحرکی، مصرف سیگار و از همه مهمتر، به عادت های غذایی نادرست مربوط میشود. این عوامل خطرساز، بیش تر مربوط به شهرنشینی و زندگی مدرن هستند.
4 گروه اصلی بیماری های غیرواگیر (مسئول 82 % مرگ های ناشی از این نوع بیماری ها، در جهان) عبارتند از: بیماری های قلبی - عروقی: 17/5 میلیون مرگ در سال. سرطان ها: 8/2 میلیون مرگ در سال. بیماری های تنفسی، مانند COPD و آسم: 4 میلیون مرگ در سال. دیابت: 1/5 میلیون مرگ در سال در بین بیماری های غیرواگیر، بیماری های قلبی – عروقی، شایع ترین علت مرگ و میر، در دنیا هستند. در ایران، بار بیماری های غیرواگیر، 76 % از کل بار بیماری های کشور را تشکیل می دهد.
بالاترین میزان بار بیماری های غیرواگیر در ایران، مربوط به بیماری های قلبی - عروقی، افسردگی ماژور و سوانح و حوادث است.
توجه به حوزه سلامت، از اولویت های دولت یازدهم است و در دولت تدبیر و امید، توجه ویژه ای به آن شده است. رئیس جمهور به طور مکرر، نسبت به این موضوع تأکید کرده است و امید می رود تا 3 سال آینده، اقدامات خوبی در این زمینه انجام شود.
بیماری های غیرواگیر و مرگ و میر زودرس ناشی از آن ها قابل پیش گیری است. اجرای «طرح تحول نظام سلامت» بیش از پیش یادآور نمود که امر پیش گیری و کنترل عوامل خطر، به مراتب مناسب تر و بااهمیت تر از پرداختن به مداخلات درمانی گران قیمت، پیچیده و غیرقابل گسترش به بخش های محروم کشور است.
 با توجه به گسترش بیماری های غیرواگیر در ایران - که ناشی از گسترش عوامل خطر مرتبط با این بیماری ها و افزایش میانگین سنی جمعیت کشور است - نیاز به مداخلات مؤثر ضروری به نظر می رسد.
به این منظور، اهداف توسعه پایدار و هدف شماره ۳ - که سلامت محور است - کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر را به عنوان یکی از رویکردهای اصلی سلامت محور سازمان ملل متحد به تصویب نمایندگان تمام ملل جهان رسانیده است.
به این ترتیب در کشور ما وزارت بهداشت در زمینه پیشگیری و مراقبت، اقدام به تشکیل کمیته پیش گیری و کنترل بیماری های غیرواگیر نموده است. این کمیته با تأیید رئیس محترم جمهور، اعضای شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و رئیس سازمان جهانی بهداشت به تهیه و تصویب سند ملی پیش گیری از بیماری های غیرواگیر و مبارزه با آن ها، مبادرت ورزیده است.
اینک در آستانه پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، به عنوان قطب پیش رو علمی توسعه علوم بهداشتی کشور، نخستین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار سلامت بر آن است تا تحقق هدف ارزشمند کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر را با حضور صاحب نظران طراز نخست جهانی، به بحث و گفتمان علمی بگذارد.
امید داریم؛ با کمک شما بزرگواران بتوانیم در تحقق این هدف مهم، گام های ارزشمندی برداریم و سهمی هرچند اندک در ارتقای کیفیت زندگی مردم عزیزمان داشته باشیم.

2. پوشش همگانی سلامت(Universal Health Coverage :UHC)
در این باره جامع ترین تعریف، از سوی سازمان جهانی بهداشت ارائه شده‏ است که بر دسترسی عادلانه‏، به خدمات باکیفیت سلامت، در 5 زمینه: ارتقای سلامت، پیش گیری، درمان، بازتوانی و دوران سالمندی، با استفاده از بیمه کارآمد و بدون مخاطره مالی تأکید می ورزد.
اهمیت UHC به اندازه ای است که به عنوان یکی از اهداف سلامت - محور توسعه پایدار (Sustainable  Developments  Goais: SDGS) مورد تصویب قرار گرفته است. دسترسی به UHC تا سال 2030 میلادی به عنوان یکی از مؤلفه های توسعه پایدار، به وسیله ملل گوناگون جهان، شناخته شده است.
درکشور ما نیز، طرح تحول سلامت - که از اردیبهشت ماه سال 1393، با هدف دستیابی به پوشش همگانی سلامت آغاز و مقرر گردیده است که تا سال 1400 به اجرا درآید؛ توانسته با کاهش میزان پرداخت از جیب مردم، در بخش بستری باعث افزایش  کیفیت خدمات، گامهای موثری، در تحقق UHC بردارد.
در آستانه پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، به عنوان قطب پیش رو آموزش و پژوهش علوم بهداشتی کشور و منطقه و هم چنین به عنوان مؤسسه ای که بیش ترین تأثیر را در تحقق عملیاتی و علمی مفهوم UHC در کشور انجام داده است. کنفرانس بین المللی توسعه پایدار سلامت، پوشش همگانی سلامت را با حضور برجسته ترین صاحب نظران داخلی و بین المللی به بحث و تعادل نظر می گذارد.
امید است نتیجه گفت و گوها و هم اندیشی ها  درباره این مباحث، به شفاف شدن و تأثیر مبسوط تر ترجمان UMC به عنوان یکی از محورهای توسعه پایدار منجر گردد

توجه: قبل از هر گونه برنامه ریزی و اقدامی، صحت اطلاعات را از دبیرخانه رویداد، استعلام کنید.

نظری برای این نوشته ثبت نشده است.

نظر دهید

عضویت رایگان در کنفرانس الرت
عضویت رایگان در کنفرانس الرت
اولین نفری باشید که از رویدادهای ایران باخبر می شوید

حوزه های تحت پوشش:

پزشکی

مهلت ثبت نام
15 اسفند 1394
مهلت ارسال اصل مقالات
10 اسفند 1394
زمان برگزاری
5 اردیبهشت 1395 الی 6 اردیبهشت 1395
نام لاتین: International Conference on Health Sustainable Development
برگزارکننده : دانشگاه علوم پزشکی تهران
مالک رویداد : دانشگاه علوم پزشکی تهران
شهر برگزاری : ایران - تهران - تهران
محل برگزاری : تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران
آدرس دبیرخانه : تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ملت، نبش کوچه انصاری، برج ملت، طبقه 7، واحد4صندوق پستی : 7111-19395
شماره تماس : 22048859-22037383
شماره فکس : 22044769
ایمیل :
ارسال نظرات
نمایش همه گروهها
کلیه حقوق این سایت متعلق به کنفرانس الرت می باشد
ساخته شده با در آداک